close
Vážení uživatelé,
16. 8. 2020 budou služby Blog.cz a Galerie.cz ukončeny.
Děkujeme vám za společně strávené roky!
Zjistit více

Slovinsko

Triglav: Rozloučení u pramenů Sávy

21. ledna 2020 v 17:45 | Mal
Pokud znáte jen pramen Vltavy, nenechte se zmást - pramen Sávy totiž není ani tak pramen, jako vývěrové jezero. A rozhodně stojí za návštěvu.

Triglav: Skalní okno Prestreljenik na Vysokém Kaninu

29. prosince 2019 v 22:38 | Mal
Dost už bylo vodopádů a řek v údolích. Je načase podívat se na ně pěkně z výšky. Vysoký Kanin je jednou z mála slovinských hor, na kterou vede lanovka, takže úctyhodných 1600 výškových metrů se lenoši jako my můžou vyvézt až na náhorní plošinu. I tak se ale zapotíme; výhledy z horní stanice na údolí kolem Bovce jsou sice krásné, nás však stejně jako pěknou řádku dalších turistů zajímá pohled na druhou stranu hor ze skalního okna Prestreljenik. A kdo chce, může vyrazit delší túru až na samotný vrchol nebo okružní hřebenovku k Domu Petra Skalarja, u kterého se nachází pro mě zatím bezkonkurenčně nejhezčí bivak Alp. A kamzíci!

Triglav: Údolím vodopádů Fratarica

9. prosince 2019 v 17:04 | Mal
Na vodopády Fratarica jsem narazila jen úplnou náhodou. Výchozí bod k nim je Log pod Mangartom - známý díky stejnojmenné hoře, která je centrem ód v tomto kraji. Vodopády nejdou najít při zběžném vyhledávání na internetu, nejsou propagované jako třeba Savica. O to krásnější ale jsou. Agentury pro canoing už mají oblast v hledáčku, davy pěších turistů se mu ale zatím vyhýbají. Mě naprosto uchvátil první vodopád - Dvojna Latvica. To místo na vás dýchne atmosférou z jiného, snového světa.


Teda do okamžiku, než banda kolemjdoucích horalů začne balit vaši nezletilou ségru ;)

Triglav: Zapomenutý ráj plný orchidejí

19. září 2019 v 20:48 | Mal
Když píšu ráj, myslím to doslova. Další kouzelné místo v Triglavu se jmenuje Šunikov vodni gaj. Podle google translatoru to sice znamená vodní háj, při procházce tamní přírodou je ale zcela jasné, že algoritmus někde udělal chybu. A tak jsem si to přeložila jako ráj. Ráj, kde z mechem porostlého lesa vkročíte do mýtiny poseté orchidejemi, kde jen o kus dál zurčí křišťálově čistá voda po skalách, kde šlahouny lián obrůstají kmeny nad vodopádem, kde nepotkáte ani živáčka... Tak jo, nebudu si hrát na Sládka. Prostě koukejte.

Triglav: Dnem soutěsky Tolminka

13. srpna 2019 v 17:11 | Mal
Soutěska Tolminka patří mezi profláknutější místa v Triglavu, přesto její návštěvu určitě doporučuji. Vstupné stojí pár eur, a pokud se tam vydáte za deště, užijete si prozkoumávání roklinky bez davů.

Triglav: Vodopád Virje a další fantastická tůň

6. srpna 2019 v 13:29 | Mal
Virje. V roce 2018 dostupné z free parkoviště jen cca 500m od vodopádu, značené. Pro lepší zážitek doporučuji vyrazit hned ráno - už kolem desáté se k tůni začaly valit skupinky lidí a nechci vidět, jak to tam vypadá odpoledne.

Triglav: Vodopády Kozjak a Boka

29. července 2019 v 12:58 | Mal
Mezi další krátké, ale krásné výlety po slovinském Triglavu patří zhruba tříkilometrová trasa k vodopádu Kozjak. Od parkoviště, kde místní bábušky prodávají super odleželé domácí sýry, se vine pěšina až k vodopádu téměř po rovince. Na fotkách působí Kozjak docela malince, ale v reálu burácí mezi úzkou skalní průrvou vysoko nad našimi hlavami. Na živo vypadá tisíckrát líp než na fotkách a atmosféru dokresluje temná jeskyně, v níž stojíte na úzkém mokrém chodníčku.

Triglav: Pramen Soče a vodopády Suchého potoka

25. července 2019 v 17:52 | Mal
V údolí pod horským sedlem Vršič narazíte na odbočku k prameni Soče. Výlet od parkoviště je to krátký, stačí ujít pár set metrů do kopce. Poslední úsek trasy je ale jištěný ocelovými lany, a zcela oprávněně - cesta mizí a leze se po výstupcích ve skále, pod vámi sráz až ke korytu potoka. Za sucha to není problém, nám ale zrovna lilo a na mokrém kameni to místy bylo takříkajíc o držku. Úsilí je korunováno pohledem do mrazivé propasti, která se náhle barví do chladně modré - a tak už víme, proč má Soča tak úžasnou barvu. Králíček Azurit emigroval.

Slovinský Triglav: V zajetí průzračné modři

20. července 2019 v 13:36 | Mal
Soča. Za mě nejkrásnější řeka Evropy, pramenící ve slovinském národním parku Triglav. Ledová. Průzračná. A tudy, na straně hor kolem údolí Soče, vás provedu v krátkých foto-cestopisech. Protože NP Triglav je natřískaný dalšími podobnými říčkami, roklemi, vodopády - a ze všech se tají dech.

Nadpozemský vodopád Dvojna Latvica (SLO)

6. listopadu 2018 v 22:11 | Mal
Začal semestr a já nic nestíhám, tak místo cestopisu aspoň jedno z top míst letošního léta - vodopád Dvojna Latvica ve slovinském NP Triglav. Cesta nenáročná, jen nesmíte vodopád v tom pralese minout. Vede k němu neznačená odbočka, ale pokud nekoukáte do země, je vidět už z hlavního trailu. Výchozí bod - Log pod Mangartom, neplacené parkoviště, trail Fratarica slapovi. Z nějakého nepochopitelného důvodu vodopád ještě neokupují davy turistů, takže pokud míříte směr údolí Soče, přidejte Latvicu na must-see list! Cesta pak stoupá do hor k dalším vodopádům, také moc krásné.


Popis treku k vodopádu v anj ZDE.

Hledáte-li inspiraci pro túry v NP Triglav, sdílím náš itinerář z letošního července. Jsou tam i odkazy s popisy treků a výchozích bodů, něco v čj, něco anj: NP TRIGLAV 2018
 
 

Reklama