close
Vážení uživatelé,
16. 8. 2020 budou služby Blog.cz a Galerie.cz ukončeny.
Děkujeme vám za společně strávené roky!
Zjistit více

Skotsko a severní Anglie

Skotsko: Highlands, ze kterých jsem viděla jen mlhu

30. června 2020 v 11:52 | Mal
Ve Skotsku jsem se nejvíc těšila na Highlands, skotskou vrchovinu, kde jsme měli podniknout několik výšlapů na zdejší vrcholy.

Severní Anglie: It´s a bird! Aneb jak jsem byla za debila

14. dubna 2020 v 18:29 | Mal
Poslední výlet v oblasti Conistonu podnikáme na Tarn Hows, karové jezero se zalesněnými ostrůvky. V plánu byla ještě Rydal cave, Friars Crag a výstup na Old Man of Coniston, ale čas je neúprosný a my se musíme ještě dostat do Skotska. Na prozkoumávání UK by nestačily ani celé prázdniny.

Severní Anglie: Historický mostek a veverka k večeři

30. března 2020 v 18:27 | Mal
Krajina na severu Anglie není nějaká exotická pecka, ale zaoblené zelené kopce křižují kamenné zídky, v údolích se lesknou jezera, na loukách bečí ovce a všechno je tu taková malé, milé, příjemné a klidné. Asi bych to shrnula pod adjektivum malebné. Krajina je členitá, tak akorát otevřená a nesmírně uklidňující. A hlavně skoro všude porostlá huňatou zelení.

Severní Anglie: Lakedistrict a obří dóm Cathedral cavern

23. března 2020 v 17:06 | Mal
Průzkum malebné anglické krajiny nezačínáme u jezer, jak by název oblasti mohl napovídat, ale v částečně zatopené jeskynní katedrále, která vznikla jako pozůstatek hornické činnosti ve zdejších kopcích.

Skotsko: Lang may yer lum reek! Haud yer wheesht!

5. února 2020 v 19:28 | Mal
Nakonec jsem neodolala a pustila jsem se do příprav krátkých cestopisů ze severní Anglie a Skotska. Británie mě v mnohém překvapila - třeba v tom, že nakonec nebyla tak drahá, jak jsem se bála, řízení vlevo bylo ještě horší, než jsme předpokládali, některé dopravní značky ještě bizarnější než v Gruzii, a lidé byli velmi milí a ochotní, pokud jsme se s nimi zrovna dokázali domluvit.

Jak již naznačil titulek, právě s onou domluvou byl občas malilinko problém. Tak jo, nebudu machrovat, občas i velkej problém. Ale domluva se Skotama, kteří podle mě schválně mluvili slangově, když viděli, že jsme bezmocní turisté, byla nakonec velká sranda. V Anglii jsem ještě (se svojí C1 angličtinou, ha ha) rozuměla tak 60-85 % podle geografického původu mluvčího. Ve Skotsku už to bylo tak 30-50 % v závislosti na střízlivosti a (mírně škodolibém) humoru zdejších jinak přívětivých obyvatel.

Ve Skotsku jsem si taky splnila jeden velký letní sen - východ slunce nad Old Man of Storr. Více vám o něm povím v celém jednom dílu, ale pro začátek vás nalákám alespoň malým preview ze Skye:


Na co dalšího kromě dechberoucích východů slunce se můžete těšit? Třeba na divoké útesy, obří jeskynní dómy, majáky, rozvaliny, hory, pralesy, Bradavický expres a spoustu spoustu zeleně.
 
 

Reklama