close
Vážení uživatelé,
16. 8. 2020 budou služby Blog.cz a Galerie.cz ukončeny.
Děkujeme vám za společně strávené roky!
Zjistit více

Island

Island: Rady pro cestovatele

30. září 2016 v 11:31 | Mal
Sepsala jsem ještě stručný přehled těch nejdůležitějších informací pro cestu na Island. Jestliže se tam chystáte, v první řadě si odpovězte na několik otázek:

1) Vadí vám nehostinné počasí?

Protože na Islandu ho na 99% zažijete.

Island je relativně drsná země. Počasí se rychle mění, většinu času je zima, mlha nebo prší. My měli sice kliku a pláštěnky vůbec nepotřebovali (pršelo, to ne, že ne, ale stačila kvalitně naimpregnovaná lyžařská bunda), ale při cestě na Island musíte počítat s rizikem, že vám určitou část dovolené proprší. Další bod - na Islandu fouká. Všude. Pořád. A hodně. Jestli se chystáte spát ve stanu jako my, přivezte si provázky; budou se hodit, až budete sbírat kamení a přivazovat je ke stanu jako přídavnou podporu. Kamení je na Islandu všude dost, takže to balit netřeba ;)

Island: Nejmagičtější zákoutí světa

24. září 2016 v 16:40 | Mal
Po deseti nejkrásnějších vodopádech se vám hlásím se slibovanými přírodními krásami. Ten titulek zní poněkud melodramaticky, ale ono to tak prostě je. Island byl dlouho mým snem a všechna místa jsem měla předem pečlivě nastudovaná a vygooglená, fotky z netu mě uchvacovaly, ale když tam pak skutečně sami stojíte, venku je jeden stupeň nad nulou, pod nohama vám křupe černá láva a vy zhluboka dýcháte ten neskutečně svěží vzduch, je to něco, co se nedá nějak zprostředkovat nebo popsat, a už vůbec ne vyfotit. Přesto doufám, že třeba tento článek nakopne nějaké jiné cestovatele, aby se konečně odhodlali vyrazit za svým snem.

1. ledovcová laguna Jökulsárlón

Island: Vodopády, ze kterých se tají dech

15. září 2016 v 18:24 | Mal
Rok po naší dovolené na Islandu přišel čas ji zrekapitulovat. Původní úvodník tohoto článku měl vypadat asi jako: "Top 10 míst na Islandu". Jo, jenže pak už jich bylo patnáct. A pak najednou dvacet. Radši to vezměme znova, trochu jinak. Na Islandu mají v přírodních krásách dost velkou převahu vodopády, takže nejdříve vám ukážu desítku mých nejoblíbenějších vodopádů a poté desítku jiných kouzelných lokací. Pokud vám nebude stačit pár mých fotek a budete si chtít přečíst víc, tady je cestopis o naší cestě Islandem: http://i-survived.blog.cz/rubrika/island. Tento článek je vlastně takovým foto-bilancováním nad naší loňskou cestou na tenhle fantastický ostrov.

A nyní již deset nejhezčích, nejzajímavějších a největších vodopádů na Islandu, které jsme měli možnost vidět:

1. Háifoss

Island - 13.den: Nahlédnutí do Reykjavíku a rozloučení s Islandem

6. května 2016 v 12:21 | Mal
Ráno se nikam nehoníme; naše letadlo odlétá až večer. Poněkud vyhladovělí balíme stan a vyrážíme směr Reykjavík. Problém je, že jsme si moc nepozjišťovali, co že tam vlastně stojí za pokoukání, takže nakonec parkujeme kus od centra a jdeme omrknout Hallgrímskirkju, jedinou stavbu zanesenou do cestovního plánu.

Island - 12.den: Vodopády Pjófafoss, Hrauneyjafoss, Háifoss a údolí Gjáin

5. května 2016 v 14:10 | Mal
Náš poslední plnohodnotný den na Islandu začínáme rychlou koupačkou v příšerně ledové řece. Mušky se rozhodly, že nám to na rozloučenou pěkně osladí, a tak místo snídaně rychle balíme stan a berem nohy na ramena, ovšem marně - mušky už nám nalezly i do auta. Chvílemi to vypadá jako hmyzí apokalypsa. Za jízdy se je snažíme vyhánět z otevřených okýnek, ale jakmile zastavujeme u vodopádu Pjófafoss, už jsou zase zpátky.

Island - 11.den: Soutěska Fjadrárgljúfur, čedičová pláž Reynisfjara, vodopády Skógafoss a Seljalandsfoss a vrak letadla

4. května 2016 v 16:18 | Mal
Dnes nás čeká výzva - najít vrak letadla na islandské pláži. Souřadnice jsme si sice před odletem vygooglili, ale nikoho už nenapadlo je uložit do mobilu, takže zůstaly doma v šuplíku. I počasí si s námi hraje; ještě to nevíme, ale dnes se na nás vystřídají všechny ony věhlasné "ukázky" počasí. Nad ránem je to ještě v pohodě, ale při cestě k soutěsce Fjadrárgljúfur už zase poprchává a mraky se válejí nízko nad zemí. K soutěsce musíme z R1 odbočit na "efkovou" silnici; jestli se sem chcete vydat, žádné strachy, tuhle část zvládnete i s obyčejným osobákem a navíc je to úplně minimální zajížďka.

Island - 10.den: Ledovcová laguna Jökulsárlón a vodopád Svartifoss

3. května 2016 v 10:52 | Mal
Při odjezdu k laguně se nebe ještě moc netváří, ale aspoň neprší. Když tam přijedeme a vidíme tu neuvěřitelnou scenérii, tak už je všechno jedno. Někdo nás teleportoval do Antarktidy.

Island - 9.den: Vodopády Hengifoss a Litlanesfoss a sobi pod Vatnajökullem

2. května 2016 v 10:10 | Mal
Po předchozím dni narvaném zážitky a novými místy nás dnes čeká spíše přejezdový den - ze severozápadní části Islandu se chceme dostat na jih k Jökulsárlónu. V lomu trochu prší, takže chvíli trpělivě čekáme, abychom nemuseli balit mokrý stan, a pak opouštíme nehostinnou krajinu v okolí Dettifossu. Z R1 odbočujeme na silnici 931, která protíná největší islandský les. Projíždíme ho za pár minut ;)

Island - 8.den: Vodopád Aldeyjarfoss, okolí jezera Mývatn (pseudokrátery, zatopená termální jeskyně Grjotagja, geotermální pole Námafjall, obří kráter Hverfjall, Hofdi) zatopený kráter Víti a vodopád Dettifoss

1. května 2016 v 15:57 | Mal
Ráno zase chrápeme - na trávě se spalo krásně. Jen co vylezeme ze stanu, jako na povel se znovu objevují protivné mušky od řeky a útočí na nás. Po snídani vyrážíme k vodopádu Aldeyjarfoss. Mušky s námi. Podaři se nám je setřást až u vodopádu, kde jsme úplně sami. Trek zabere i s focením slabou půlhodinku. Cesta je značená dřevěnými kolíky, které se ovšem v lávovém poli ztrácejí, a tak chviličku nevíme kudy kam. Proti proudu řeky nakonec vede cestička. Po překonání kopečku se nám naskýtá pohled na vodopád a je nám jasné, že jsme tu opravdu z té "špatné" strany. Kupodivu to ale nevadí. Když porovnávám fotky z internetu z pravého břehu, tak je vidět, že ten náš výhled je kupodivu lepší a vodopád o dost větší, než jsme vlastně čekali.

Island - 7.den: Geotermální oblast Hveravellir, brodění říčky, která tam neměla být, a vodopád Godafoss

30. dubna 2016 v 10:34 | Mal
Ráno nás poprvé za celou dovolenou vítá zatažená obloha. Opět nejsme schopní vstát brzy, a tak se na cestu vydáváme až kolem jedenácté. Silnice F35 je prvotřídní. Šotolina se zanedlouho mění v drsnou kamenitou polňačku, která zvláštně pravidelně drnčí. Zjišťujeme, že je kupodivu lepší jet rychleji než pomalu. Už docela hluboko ve vnitrozemí potkáváme odvážného cyklistu. Kdybychom věděli, že následujících několik kilometrů bude silnice z části pod vodou, asi bychom ho nabrali.

Island - 6.den: Západní fjordy, část II; tuleni a přejezd směr Hveravellir

29. dubna 2016 v 18:48 | Mal
Polární lišky se nekonají, tak radši rychle balíme stan a po rozloučení s teplou sprchou v kempu valíme dál. Za Súdavíkem míjíme ceduli s piktogramem tuleně a o kousek dál stojí i stoleček s krabicí, ve které jsou dva volně přístupné dalekohledy a několik zavařovaček s džemem s nápisem, že zaplatit za ně můžete v 1 km vzdálené kavárničce. Systém, který může fungovat jen na severu.

A tady už vidíme tuleně. Rozeznáte je od kamenů?

Island - 5.den: Západní fjordy, část I; vodopád Dynjadifoss

28. dubna 2016 v 14:29 | Mal
Při odjezdu z naší nádherné opuštěné krajiny zjišťujeme, že takřka za rohem se nachází další travnaté - a mnohem rovnější - místečko na stan, ale nevadí, i tak se nám krásně spalo. Je to až neuvěřitelné - opět svítí slunce. Podle předpovědi mělo pršet už včera, ale máme neskutečnou kliku.

Island - 4.den: Bezejmenná rudá poušť, poloostrov Snaefellsnes a skalní brána v Arnarstapi

27. dubna 2016 v 20:48 | Mal
Po ranním koupání v řece (no, abychom nekecali; bylo to spíš ošplouchání) opouštíme lávová pole a vracíme se na pobřeží; dnes chceme objet poloostrov Snaefellsnes. Za svítání nám málem uletěl stan, ale dopoledne se vítr trochu tiší a především - už čtvrtý den v kuse jsme bez deště!

Island - 3.den: Zlom litosférických desek Thingvellir, vodopády Hraunfossar a Barnafoss a lávové tunely Surtshellir

26. dubna 2016 v 15:27 | Mal
Ráno se probouzím jako první a když rozepínám nočním deštěm orosený stan, s potěšením zjišťuji, že mžourám do sluníčka. Jdu se projít po okolí a s nostalgickým úsměvem dýchám ten čistý chladný vzduch, dýchám sever. Už je to dva roky, co jsem naposledy byla v Norsku. Island je ale přeci jen jiný. U krajinného rázu je to samozřejmost, ale čekala jsem podobnou atmosféru, jako je ve Skandinávii. Pocit nekonečna, kdy celý den jdete tundrou a nepotkáte jediného člověka. Pocit volnosti, lehkosti, absolutní svobody, kdy nejste ničím a nikým kontrolováni, pocit, kdy běžíte jasnou nocí pod půlnočním sluncem nebo v mechu stopujete sobí stáda... Na Islandu tohle není. Je to jiné. Vezme vám sice dech, ale musíte si dát pozor, aby vám ho vrátil.

Island - 2.den: Modrá laguna, Raudholar, gejzír Strokkur a vodopád Gullfoss

25. dubna 2016 v 19:55 | Mal
Po pár hodinách spánku odjíždíme k Modré laguně. Celý komplex se nachází v nenápadném lávovém poli, ale cesta je hezky značená a stoupající pára je sama o sobě dostatečným ukazatelem. Vstupné do největšího geotermálního koupaliště na Islandu je v hlavní sezóně 45 euro na osobu - a to zahrnuje pouze to nejzákladnější - takže zanecháváme davy turistů jejich poněkud smradlavému cákání (pach síry je tu velmi výrazný) a vydáváme se po chodníčku obejít si alespoň přilehlá modrá jezírka.

 
 

Reklama