close
Vážení uživatelé,
16. 8. 2020 budou služby Blog.cz a Galerie.cz ukončeny.
Děkujeme vám za společně strávené roky!
Zjistit více

Kognitivní disonance Trumpa aneb Proč můžeme být rádi za Babiše

21. dubna 2020 v 20:42 | Mal |  Republika Absurdistán
Co se stane, když vám za dob pandemie vládne zrzavý psychopat, který není schopen překonat vlastní nabubřelost a uznat realitu? To je přeci jednoduché. Zemřete.

Při sledování dění v USA jsem byla poprvé v životě ráda, že nám vládne Babiš. Jakkoli nekoncepčně se naše vláda vypořádává s koronavirovou krizí, už je to měsíc a půl a ačkoliv mrtví přibývají, pořád je to... snesitelné, oproti chaosu a především bezmoci, kterou musejí zažívat někteří Američané za velkou louží. Přitom to vůbec nemuselo být tak hrozné, kdyby v čele národa nestál sobecký alibista odmítající se srovnat s nepříjemnou realitou.

Miluju výroky politiků, ale zdaleka žádný český ani světový státník (tedy z těch rádoby demokratických) si neumí tak dokonale protiřečit, jako to zvládá Donald Trump. Dosud jsme se tomu mohli smát - teď kvůli tomu ale začali umírat lidé. Zde je malá rekapitulace Trumpova pojetí koronavirové (ne)pandemie:

V únoru tvrdil, že koronavir USA nijak neohrožuje, že nákazu přinesl jen jeden čínský turista. To bylo zatím jen pár desítek nakažených. O pár týdnů později prohlásil, že si myslí, že vše vyřeší v dubnu teplé počasí. Hlavně, že akciový trh je na tom dobře!

V březnu tvrdil, že koronavir USA stále nijak neohrožuje, že na chřipku umírá mnohem víc lidí a žádná pandemie neexistuje. Později v březnu náhle prohlásil, že o pandemii vždycky věděl a od začátku ji bral smrtelně vážně. Samozřejmě s tím, že všechno má pod kontrolou - jen aby o den později prohlásil, že pandemii nemá ve světě pod kontrolou nikdo. To už se kupili mrtví, těla se skladovala v provizorních márnicích v náklaďácích, nemocnice praskaly ve švech a zdravotní sestry pořádaly demonstrace.

"I've always known this is a, this is a real, this is a pandemic … I've felt that it was a pandemic long before it was called a pandemic."

V dubnu uznává, že na koronaviru možná něco bude. To doprovází inspirativním výrokem: "CDC doporučuje nosit roušky. Ale já ji teda nosit nebudu." Na tiskovce před ním vystupuje odborník, který říká, že situace je vážná a virus není pod kontrolou. Pak nastupuje Trump a říká, že všechno je pod kontrolou.

(Americký občan, pokud už tak neučinil mnohem dříve, se v tuto chvíli vydává do nejbližšího obchodu se zbraněmi, aby se mohl prostřílet do Mexika.)

Později v dubnu Trump konečně uznává, že je hrozné, že na nákazu umírá tolik lidí. A pak prohlašuje, že ekonomika je ale důležitější a musíme ji znova nastartovat. I - doslova - přes mrtvoly.

Před několika dny pak oznámil, že USA přestane financovat WHO, která selhala, mimo jiné "šířením dezinformací a lhaním". Ano, (ať už je to jakkoliv), to pronesl Trump, který celou dobu pandemie šíří dezinformace.

(Americký občan, kterému se ještě nepovedlo přelézt zeď do Mexika, se střílí do hlavy).

Aspoň to jsem si myslela. Pozor, Americký občan je však nový živočišný druh, který láme principy evoluce a namísto vlastního přežití jde radši demonstrovat za "boj proti komunismu". Pak se stane, že dav zmagořených individuí v autech s heslem "za svobodu" se střetne s pěším protestem zdravotníků. Běžte do Číny! - to zcela reálně křičí na lidi, kteří se starají o zdraví jich všech. Co jim jednou možná zachrání život (nejenom v souvislosti s covidem). A samozřejmě - Trump to podporuje. Osvoboďme Michigan!

Zatímco prezident si jede svoji politickou kampaň, lidé umírají a zdravotníci jsou uráženi. Co je tohle za svět?

Toto měl být černohumorný článek, ale vlastně je jen černý. Zajímalo by mne, co si o vahách lidský život x ekonomika, a lidský život x neomezená svoboda myslíte vy. Ona je to vlastně docela složitá filozofická otázka... a současné dění ji staví do zajímavého rámce.
 


Komentáře

1 Ann Taylor Ann Taylor | Web | 21. dubna 2020 v 21:28 | Reagovat

Trump... je vychcanej idiot, nic víc se o něm asi říct nedá. Ale co se týče lidský život x ekonomika... na to se dá dívat z více úhlů. Pokud se na to podívám z úhlu pohledu jednoho samotného člověka, který třeba je v "nejlepších letech", tak ta otázka samozřejmě může stát riziko nákazy, kterou dost možná prodělám sotva jako chřipku versus menší riziko nákazy ale zato velké riziko ztráty práce/podnikání, zadlužení a cesty pod most a pak se dá pochopit, že by byl proti opatřením, pokud se na to podívám z úhlu pohledu fungování společnosti, tak zase je samozřejmě potřeba zastavit/mít pod kontrolou šíření i za cenu určitých ekonomických ztrát, protože když najdenou onemocní většina populace, i kdyby různě závažně, tak to může společnost vykolejit mnohem víc. Takže je pochopitelné, že zatímco jedinec, ať už zaměstnanec nebo podnikatel, bojící se toho, že zůstane bez peněz, by radši návrat do normálního fungování, tak "obyvatelstvo obecně" bojící se toho, že bude všechno paralizováno totální pandemií, by radši eliminovalo rizika, tudíž je třeba hledat účinnou vyváženost. Jenže v USA tam je prostě mentalita taky o dost jinde a s jejich převelikým důrazem na výkon a antisebemenšínáznaksocialismu to komplikuje.

2 King Rucola King Rucola | E-mail | Web | 22. dubna 2020 v 10:02 | Reagovat

[1]: Je takmer svetovou módou obúvať sa do Trumpa, úspešného človeka ako máloktorý iný. Púra závisť?

3 Čerf Čerf | E-mail | Web | 22. dubna 2020 v 10:33 | Reagovat

Vždycky se najde nějaký velký magor, u kterého je možné si říct: S tím naším malým magorem to máme ještě docela dobré. Já bych Trumpa za prezidenta mít nechtěl. Ale to platí i pro toho našeho a je mi to stejně prd platné :-).

[2]: Jde, myslím, i o to, co kdo považujeme za úspěch. Takových úspěchů jako pan Trump, bych já nechtěl dosáhnout ani omylem. Ale chápu, že existují lidé, kterým to imponuje, což se pak projevuje buď obdivem nebo aspoň závistí.

4 King Rucola King Rucola | E-mail | Web | 22. dubna 2020 v 21:24 | Reagovat

[3]: no ale musia ho kadejakí blbečkovia, hlavne novinári, komentátori  iná svoloč hneď urážať? Veď je zo hlava (po)mazaná :D

5 Mal Mal | Web | 22. dubna 2020 v 22:33 | Reagovat

[1]: Dobře vystiženo. Ale stejně mi přijde zajímavé to vnímání rizik - do jaké míry je člověk schopen hrát tak trochu ruskou ruletu s heslem "nejsem důchodce, tak to pravděpodobně přežiju". Navíc pokud se přetíží zdravotnický systém, tak začnou být život ohrožující i banální akutní zákroky jako třeba slepák - jednoduše proto, že mě nebude mít kdo/kde/kdy operovat.

[3]: Blbé je, když ten velký magor vládne jedné z nejvlivnějších zemí světa :-D  Můžeme být rádi, že náš prezident naštěstí nemá moc velkou politickou moc.

[4]: Pokud někdo dosáhne úspěchu na základě zneužívání mediální (i jiné) negramotnosti obyvatelstva, těžko to hodnotit pozitivně. Ale každý máme jiné spektrum hodnot.

6 Ann Taylor Ann Taylor | Web | 2. května 2020 v 10:56 | Reagovat

[3]: Přesně tak, jeho peníze mohou být jedna věc (po dědictví a pár bankrotech, no každý podniká jak umí), ale jeho charakter přerostlýho rasistickýho, sexistickýho dítěte, to je fakt něco, co bych nechtěla.

7 Ian Dury Ian Dury | E-mail | Web | 26. května 2020 v 22:35 | Reagovat

[5]: to je jako v Bílé nemoci, která napadla jenom starší 40 let. M

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama