Srpen 2017

Alpy: Magické jezero Sorapis

28. srpna 2017 v 14:20 | Mal |  Alpské treky
V Alpách narazíte na spoustu nádherných horských jezer, ale troufám si říct, že jezero Sorapis je jedno z nejpůsobivějších. V tyrkysové barvě kanadských jezer z Banffu, schované v kotlině pod štíty skupiny Sorapis, dostatečně vysoko a daleko na to, abyste se u něj nepřeráželi o davy pseudoturistů v balerínách, ale pouze o ty, kteří si sem poctivě došli, vám Sorapis vyrazí dech.


Alpy: Vyhlídková túra na Monte Nuvolau

22. srpna 2017 v 9:42 | Mal |  Alpské treky
Ačkoli Monte Nuvolau není sám o sobě kdovíjaký kopec, pohled z vrcholu i prakticky celá cesta na něj nabízí překrásné výhledy - z jedné strany na Tofany a údolí kolem Falzarega, ze strany druhé pak na masívy Marmolady, Crody da Lago, Selly a další horské skupiny.

(Vlevo špička Monte Nuvolau s horskou chatou)

Alpy: Variace jednodenních treků

15. srpna 2017 v 12:10 | Mal |  Alpské treky
Do Alp jsem poprvé zavítala, když mi bylo patnáct a naprosto mě uchvátily. Dá se říct, že to byl v podstatě startér mého cestování - do té doby jsem byla totiž maximálně tak u moře. A v Londýně, ale víte, jak já to mám s městy... zkrátka to není ono. Takže Dolomity byly moje první horalské dobrodružství a na první pohled jsem se do nich zamilovala.

Tato série článků bude pojatá trochu jinak než obvykle; nebudu psát kontinuální cestopis, ale kouskovitě vám popíšu své oblíbené jednodenní treky, některé více náročné, některé méně. No a proč o tom začínám zrovna teď? Protože jsem se právě z Alp vrátila a samozřejmě jsem plná zážitků, o které se chci podělit. Na všechny treky může vyrazit i úplný horal-začátečník; nechodím ferraty ani extrémně náročné výšlapy. Většina bude z Itálie (Dolomity), ale mrkneme se i do Rakouska a Slovinska (a doufám, že v budoucnu i do Švýcarska a Francie).


Rumunsko - 11.den: Nestanujte v Maďarsku

14. srpna 2017 v 8:42 | Mal |  Rumunsko
Tato zpráva už je jen jakýmsi dovětkem k celému cestopisu, který končí trochu předčasně - stejně, jako předčasně skončilo naše rumunské dobrodružství. Původně jsme totiž měli jít na dvoudenní trek v NP Retezat, ale když jsme se přiblížili k výchozímu bodu, počasí se začalo zhoršovat, až nakonec lilo tolik, že nebylo vidět na vrcholky hor. Po zralé úvaze jsme to teda vzdali a obrátili se na cestu k domovu.

Jelikož je cesta domů daleká, v noci jsme se rozhodli zakempit na louce u lesa v Maďarsku, aby se M. mohl ještě trochu dospat. Nebylo ostatně kam spěchat. Spokojeně jsme usnuli pod hvězdnou oblohou a mysleli si, že jsme našli krásný zastrčený flek, na loučce vedle prašné cesty, kde jsme nikomu nemohli zavazet nebo něco zničit.

Omyl. Kolem druhé ráno nás probudilo již známé blikání majáčků a hlasy. Jo, nějakej Maďar na nás poslal švestky. Podotýkám, že to bylo ještě v době před tzv. uprchlickou krizí a měli jsme stan hned vedle auta s českou espézetkou... Policajti naštěstí uměli trochu anglicky a po prohlídnutí pasů a vysvětlení, že jsme jen turisté na cestě domů, nám akorát sdělili, ať se jedeme vyspat někam do kempu, což jsme samozřejmě neudělali, a vyrazili už rovnou domů.

Na závěr jsme tedy dostali takové srovnání, že v Rumunsku se můžete vyspat kdekoliv u kohokoliv na louce, na poli, před kostelem, před jeskyní, v lomu nebo u baráku a ještě vás ráno pozdraví, ale v Maďarsku jste považováni za zločince. Never more!

Už brzo se na vás budu těšit u putování po Balkánu - nebo po Alpách, odkud jsem se právě vrátila!