Leden 2017

Norsko - 14.den: Větrné Lofoty s thajskými plážemi

25. ledna 2017 v 15:48 | Mal |  Norsko
Lofoty jsou překrásné - zvlášť, když konečně přestane pršet. V podstatě se stačí jen postavit a cvakat. A kde zrovna nejsou skály nebo moře, tam překrývá zemi koberec dřínů švédských.


Norsko - 13.den: Deštěm zahalené Vestrály

18. ledna 2017 v 18:06 | Mal |  Norsko
Ráno je v Ragu počasí ještě horší, takže to pro tento rok vzdáváme a vydáváme se dál na sever. Po přeplutí moře se napojujeme zpátky na silnici a míříme na Lofoty a Vestrály. Stále nás čeká pěkný kus cesty, protože objížděním pobřeží se ty kilometry natahují a natahují (i když oproti Západním Fjordům na Islandu je to ještě pohodička). Můžeme se aspoň kochat opět neskutečnou krajinou s různě tvarovanými ostrými skalisky.


Norsko - 12.den: Odtátý ledovec Svartisen a NP Rago se smaragdovou řekou Laksagá

10. ledna 2017 v 16:45 | Mal |  Norsko
Přejezd Norskem na sever je velice zdlouhavý. Za Trondheimem už vede jen jedna jediná silnice, která pak na jednom úseku končí a musíme se kus přeplavit trajektem. Než se tam však vůbec dostaneme, je nutné přejet celé "střední" Norsko. A to je nekonečné. Poté, co tedy přetrpíme den až dva takřka nepřetržité jízdy v autě, dostáváme se alespoň kousek pod úroveň polárního kruhu. Chtěli jsme se podívat na ledovec Svartisen, ale trochu se to komplikuje. Ledovec už tam totiž není.


Norsko - 11.den: Výšlap na Kjerag

2. ledna 2017 v 13:47 | Mal |  Norsko
Kjeragbolten - takovej ten zaklíněnej šutr v několikasetmetrové výšce nad Lysefjordem, co určitě znáte z google obrázků. Na každé fotce je vidět jen obrys odvážlivce, co se nad propast odvážil přeskočit, kolem skály, modrá obloha a liduprázdno. Sem musím! vykřikne obdivně každý druhý turista a v hlavě se mu už míhají představy, jak se osamocen bude trmácet skalami, supi mu budou kroužit nad hlavou, až nakonec dorazí do cíle, vyšplhá se vítězoslavně na Kjerag a hodiny pak bude z kamene pozorovat romantický západ slunce. Ale hádejte co - ono to v realitě vypadá o dost - vlastně úplně - jinak.