Září 2016

Island: Rady pro cestovatele

30. září 2016 v 11:31 | Mal |  Island
Sepsala jsem ještě stručný přehled těch nejdůležitějších informací pro cestu na Island. Jestliže se tam chystáte, v první řadě si odpovězte na několik otázek:

1) Vadí vám nehostinné počasí?

Protože na Islandu ho na 99% zažijete.

Island je relativně drsná země. Počasí se rychle mění, většinu času je zima, mlha nebo prší. My měli sice kliku a pláštěnky vůbec nepotřebovali (pršelo, to ne, že ne, ale stačila kvalitně naimpregnovaná lyžařská bunda), ale při cestě na Island musíte počítat s rizikem, že vám určitou část dovolené proprší. Další bod - na Islandu fouká. Všude. Pořád. A hodně. Jestli se chystáte spát ve stanu jako my, přivezte si provázky; budou se hodit, až budete sbírat kamení a přivazovat je ke stanu jako přídavnou podporu. Kamení je na Islandu všude dost, takže to balit netřeba ;)


Island: Nejmagičtější zákoutí světa

24. září 2016 v 16:40 | Mal |  Island
Po deseti nejkrásnějších vodopádech se vám hlásím se slibovanými přírodními krásami. Ten titulek zní poněkud melodramaticky, ale ono to tak prostě je. Island byl dlouho mým snem a všechna místa jsem měla předem pečlivě nastudovaná a vygooglená, fotky z netu mě uchvacovaly, ale když tam pak skutečně sami stojíte, venku je jeden stupeň nad nulou, pod nohama vám křupe černá láva a vy zhluboka dýcháte ten neskutečně svěží vzduch, je to něco, co se nedá nějak zprostředkovat nebo popsat, a už vůbec ne vyfotit. Přesto doufám, že třeba tento článek nakopne nějaké jiné cestovatele, aby se konečně odhodlali vyrazit za svým snem.

1. ledovcová laguna Jökulsárlón


Island: Vodopády, ze kterých se tají dech

15. září 2016 v 18:24 | Mal |  Island
Rok po naší dovolené na Islandu přišel čas ji zrekapitulovat. Původní úvodník tohoto článku měl vypadat asi jako: "Top 10 míst na Islandu". Jo, jenže pak už jich bylo patnáct. A pak najednou dvacet. Radši to vezměme znova, trochu jinak. Na Islandu mají v přírodních krásách dost velkou převahu vodopády, takže nejdříve vám ukážu desítku mých nejoblíbenějších vodopádů a poté desítku jiných kouzelných lokací. Pokud vám nebude stačit pár mých fotek a budete si chtít přečíst víc, tady je cestopis o naší cestě Islandem: http://i-survived.blog.cz/rubrika/island. Tento článek je vlastně takovým foto-bilancováním nad naší loňskou cestou na tenhle fantastický ostrov.

A nyní již deset nejhezčích, nejzajímavějších a největších vodopádů na Islandu, které jsme měli možnost vidět:

1. Háifoss


Gruzie - 10.den: Stalinovo muzeum v Gori a odlet domů

14. září 2016 v 15:32 | Mal |  Gruzie a Arménie
A je to tady. Odjíždíme. Ještě před odletem zpět do Česka nás však čeká celý volný den, a ten chceme mimo jiné strávit prohlídkou Stalinova muzea v Gori a jeskyně Sataplia. Hned v počátku nás čeká zklamání - jeskyně je zavřená. I tak se tu ale ochomýtá nějaký zaměstnanec a - šok - krásnou angličtinou nám vysvětluje, že v pondělí mají památky zavřeno. I v Gruzii. Když zjišťuje, že jsme z Brna, nadšeně vykřikuje, že je to very beautiful city a že jejich správa jeskyní spolupracuje s Moravským krasem, že se vlastně z Brna nedávno vrátil. Bohužel, k prohlídce jeskyně ho stejně nepřesvědčíme. Ještě projíždíme okolo ukázky místního street artu, foto Helča - foceno z auta, kdy jsem bohužel musela navigovat (jak jsem už psala, v Gruzii se podle značek ani normální navigace nikam nedostanete).


Gruzie - 9.den: Procházka pod Tetnuldi a nezdařená infiltrace gruzínské svatby

5. září 2016 v 12:27 | Mal |  Gruzie a Arménie
Chtěli bychom sice pod štíty pětitisícovek strávit mnohem víc času, ale cesta do Tbilisi je daleká, a s tím, jak jsme včera 200km jeli přes neskutečných šest hodin, nechceme nic nechávat náhodě a rozhodujeme se, že se už raději přesuneme zase trochu blíž do středu Gruzie. Zdržovačka začíná hned ráno, neb kolečko opět ušlo. Nasazujeme zalepenou rezervu a modlíme se, aby ji ten mechanik tenkrát před odjezdem do Arménie opravdu zalepil kvalitně. Zdá se, že nám konečně svítána lepší zítřky; rezerva drží a dokonce nalézáme benzínku! S plným bříškem ještě vyjíždíme na sedlo nad Mestií a vydáváme se na krátkou procházku lesem s výhledem na Tetnuldi. Je poledne, svítí sluníčko, sněhy okolních vrcholů na nás hází odlesky a nám se zoufale nechce do auta.